VDS (Virtual Dedicated Server) Nedir ?

 

VDS (Virtual Dedicated Server) Nedir ?Daha önceki yazımızda sanallaştırma teknolojisi olan VPS nin avantajları ve dezavantajları hakkında sizleri bilgilendirmiştik. Bu yazımızda diğer sanallaştırma teknolojisi olan VDS yi açıklayacağız.

Sanallaştırma teknolojisi sayesinde sayesinde bir sunucu üzerinde farklı sunucularda kurabiliyor fiziksel kaynakları bu sanal sunucularada dağıtarak onlarında sanki bir fiziksel sunucu gibi çalışmasına imkan tanınmaktadır.

VDS ,  sunucunun fiziksel donanımının mantıksal olarak bölümlenmesi sonucu ortaya çıkan her bir sanal sunucuya verilen genel addır. Bu şekilde sanallaştırılan VDS ‘ler, tamamen birbirinden bağımsız birer küçük sunucu haline gelirler. Vmware, HyperVM, XenSource gibi sanallaştırma programlarıyla oluşturulmaktadır. Örnegin: 24 GB Ram, işlemcisi ve harddiski bulunan bir sunucuyu 3gb’lık ram li 8 adet sunucu olarak bölebilir her sunucu için farklı cpu çalışma yüzdesi ve kullanabileceği harddisk boyutu belirleyebilirsiniz. VDS’lerde CPUnun çalışma yüzdesi, Ram, Disk vs. miktarı kullansın veya kullanmasın sadece o sanal sunucu için atanmıştır ve VPS’lerde ki gibi sistem kaynaklarının paylaşımlı olarak kullanım yoktur. Bu durum dan dolayı VPS’lerde ki gibi  aşırı kaynak kullanımından etkilenmesi söz konusu değildir. Çalışma şekli olarak fiziksel kiralık sunucudan bir farkı bulunmamaktadır. Yüksek trafikli internet siteleriniz için Virtual Dedicated Serverı önerebiliriz.

Bu tür sanallaştırmada Şimdi ise Virtual Dedicated Server’ın faydaların dan bahsedelim:

  1. Herhangi bir VDS ye bulaşan virüsten diğer sanal sunucular etkilenemez.
  2. Fiziksel bir sunucu gibi üzerinde her türlü işlem yapılabilir.
  3. Kendisi için ayrılan sistem kaynaklarından fazlasını kullanamaz.
  4. Bir sunucuda farklı işletim sistemleri kurulu sunucular kullanılabilir.
  5. Sisten kaynakları artırılabilirdir.
  6. Dedicated sunuculara oranla maliyet yönünden daha ucuzdur.
  7. Fiziksel bir sunucu gibi üzerinde her türlü işlem yapmanıza olanak sağlar.
  8. Sunucunun yönetimi kolaydır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir