Subdomain (Alt Alan adı) Nedir ?

Subdomain NedirSubdomain (Alt  Alan adı) Nedir ?

Subdomain, alan adına bağlı olan fakat farklı bir alan adıymış gibi yönetilebilen kendilerine ait kontrol panelleri olmayan ana domain panelinden kontrol edilen bir domain çeşitidir.

Cpanel, Plesk vs. panellerden erişerek hotsunuzun izin verdiği sayıda subdomain oluşturabilirsiniz. Alt alan adları, ana domaine bağlı olarak açılabilir ve arama motorları tarafından ana domainin uzantısı olarak algılanırlar. Örnek verecek olursak www.labina.com.tr bir domain, “blog.labina.com.tr” da bunun bir subdomain dir.

Alt alan adları özellikle birçok kategori ve alt kategoriler içeren siteler için kullanışlıdır. Farklı dillerde yayın yapmak için veya aynı içeriği barındırmak için kullanılabilirler. Bu uygulama çoğunlukla, çok sayıda ziyaretçisi bulunan haber ,forum ,oyun ,video vs. sitelerde görülmektedir.  Amaç, ziyaretçinin ip adresine göre veya rastgele  farklı sunucuları devreye sokarak sunucuların yükünü dengelemektir. Örnek verecek olursak İngiltereden  giriş yapan bir ziyaretçi, www4.alanadınız.com alt alan adının sunucusundan veri çekerken, Türkiyeden giren ziyaretçi, www3.alanadınız.com alt alan adının sunucusundan veri çeker. Burada amaç sunucunun yükünü hafifletmektir.

Cpanelden Subdomain oluşturmak için, aşağıdaki adımları takip edwbilirsiniz

  1. Cpanelden alt alan adı açmak için http://www.alanadınız.com:2082 adresinden cPanel’e giriniz ve Subdomains’i tıklayınız.
  2. Create a Subdomain bölümünde istediğiniz alt alan adını yazın.
  3. ”Document Root” kutusunun içine tıklayın kendisi otomatik olarak doldurulacaktır.
  4. Create diyerek alt alan adınızı oluşturabilirsiniz.

Oluşturulan alt alan adını silmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz

  1. cPanel’e girin ve Subdomains’e tıklayın.
  2. Actions’ın altındaki Remove’a basarak  alt alan adını silebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir