Domain Parking

domain-parkingDomain parking alan adının sahip olduğu ziyaretçi kaynağından faydalanarak domaini parking hizmeti veren sitelerin nameserverlarına yönlendirilerek reklam tıklamalarından gelir elde edebileceğiniz bir sistemdir. Domain park edebileceğiniz ücretli ve ücretsiz birçok site mevcut.

Domain Parking name server mantığıyla işlem yapar. Şöyle ki; Alan adınızı anlaşma yaptığınız firmanın isim sunucusuna yönlendirirsiniz. Web siteniz yönlendikten sonra reklamlar çıkmaya başlar. Bu reklamlara tıklandıkça reklam başına düşen fiyatı alırsınız. Günlük ziyaretçi bakımından güvendiğiniz sitelerinize bu işlemi uygulayarak yüksek miktarlarda para kazanabilirsiniz. Hangi firma ile çalışmalıyım? Domain Parking işi ile uğraşan birçok firma var en güvenilir olarak bilinen SEDO’dan bahsetmek istiyorum. Ücretli üyelik ve ücretsiz üyelik seçeneklerinden istediğiniz üyeliği seçerek kayıt olabilirsiniz. www.sedo.com adresinden siteye giderek “Sign Up Now ” kısmından üye kaydınızı yaparak e-postanı gönderilen mail onaylıyorsunuz.Aktivasyon’dan sonra mail hesabınıza bu sefer bir pdf dosyası yolluyorlar. Gönderilen dosyanın çıktısını alıyoruz. Sonra imza bölümlerine imzaladıktan sonra tarayıcıdan taratıp mail yolu ile yolluyoruz. Maksimum yirmi dört saat içerisinden onaylanıyorsunuz.

Talebini onayladıktan sonra My Domains bölümünden alan adlarınızı ekliyorsunuz. Domain’leri ekledikten sonra aşağıdaki name server adreslerine yönlendirilmeleri gereklidir;

Birincil DNS: NS1.SEDOPARKING.COM
Birincil IP: 217.160.95.94
İkincil DNS: NS2.SEDOPARKING.COM
İkincil IP: 217.160.141.42

Bu adresler sadece SEDO için geçerli diğer Domain Parking firmalarının isim sunucu adresleri farklı olacaktır. Yönlendirmeyi panelinizden yaptıktan sonra gün içerisinde sitenizde reklamlar çıkmaya başlayacaktır. Kesinlikle reklama sürekli tıklayarak spam yapmayın sistem bunu algılayacak ve atılacaksınız. Kurallar dışına çıkmadığınız sürece hiçbir sorun yaşamazsınız. En düşük ödeme limiti 50 Euro. Ödemeyi ister Paypal yolu ile isterseniz havale ile alabiliyorsunuz.

Domain Parking Firmaları;

Sedo: Parking hizmetinin yanı sıra isterseniz satış için Escrow hizmeti de sağlıyor. Belirli bir komisyon dâhilinde satışınızı Sedo üzerinden yapabilirsiniz.

Bodis: Reklamın yanında alan adı eklerken satış seçeneği istediğinizi belirtirseniz alıcının size ulaşması için bir iletişim formuna yönlendirir.

Above: 2009 yılında domainciler tarafından en iyi kazanç sağlayan park sitesi ünvanına sahip. Diğer parking sitelerindeki hesaplarınızı Above hesabınıza bağlayabilir istatistik verilerini tek panelde görebilirsiniz.

Trafficz: Park edeceğiniz domainleri üyelik sırasında size soruyor. Eğer domainleriniz uygun ise size kayıt olabilmeniz için mail yolluyorlar.

iphone mail kurulumu

iphone mail kurulumu

Bu yazımızda İphone cihazımıza mail kurulumu gerçekleştireceğiz. Kurulumda iphone 5s kullanacağız.

1-Öncelikle telefonunuzun ana menüsünden “Ayarlar” simgesine tıklıyoruz.

iphone-eposta-kurulumu

 

 

 

 

 

 

 

2-Karşımıza gelen ekrandan “Mail, Kişiler, Takvimler” sekmesine tıklayarak devam edelim.

iphone-eposta-kurulumu1

 

 

 

 

 

 

Okumaya devam et

Subdomain (Alt Alan adı) Nedir ?

Subdomain NedirSubdomain (Alt  Alan adı) Nedir ?

Subdomain, alan adına bağlı olan fakat farklı bir alan adıymış gibi yönetilebilen kendilerine ait kontrol panelleri olmayan ana domain panelinden kontrol edilen bir domain çeşitidir.

Cpanel, Plesk vs. panellerden erişerek hotsunuzun izin verdiği sayıda subdomain oluşturabilirsiniz. Alt alan adları, ana domaine bağlı olarak açılabilir ve arama motorları tarafından ana domainin uzantısı olarak algılanırlar. Örnek verecek olursak www.labina.com.tr bir domain, “blog.labina.com.tr” da bunun bir subdomain dir.

Alt alan adları özellikle birçok kategori ve alt kategoriler içeren siteler için kullanışlıdır. Farklı dillerde yayın yapmak için veya aynı içeriği barındırmak için kullanılabilirler. Bu uygulama çoğunlukla, çok sayıda ziyaretçisi bulunan haber ,forum ,oyun ,video vs. sitelerde görülmektedir.  Amaç, ziyaretçinin ip adresine göre veya rastgele  farklı sunucuları devreye sokarak sunucuların yükünü dengelemektir. Örnek verecek olursak İngiltereden  giriş yapan bir ziyaretçi, www4.alanadınız.com alt alan adının sunucusundan veri çekerken, Türkiyeden giren ziyaretçi, www3.alanadınız.com alt alan adının sunucusundan veri çeker. Burada amaç sunucunun yükünü hafifletmektir.

Cpanelden Subdomain oluşturmak için, aşağıdaki adımları takip edwbilirsiniz

 1. Cpanelden alt alan adı açmak için http://www.alanadınız.com:2082 adresinden cPanel’e giriniz ve Subdomains’i tıklayınız.
 2. Create a Subdomain bölümünde istediğiniz alt alan adını yazın.
 3. ”Document Root” kutusunun içine tıklayın kendisi otomatik olarak doldurulacaktır.
 4. Create diyerek alt alan adınızı oluşturabilirsiniz.

Oluşturulan alt alan adını silmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz

 1. cPanel’e girin ve Subdomains’e tıklayın.
 2. Actions’ın altındaki Remove’a basarak  alt alan adını silebilirsiniz.

VDS (Virtual Dedicated Server) Nedir ?

 

VDS (Virtual Dedicated Server) Nedir ?Daha önceki yazımızda sanallaştırma teknolojisi olan VPS nin avantajları ve dezavantajları hakkında sizleri bilgilendirmiştik. Bu yazımızda diğer sanallaştırma teknolojisi olan VDS yi açıklayacağız.

Sanallaştırma teknolojisi sayesinde sayesinde bir sunucu üzerinde farklı sunucularda kurabiliyor fiziksel kaynakları bu sanal sunucularada dağıtarak onlarında sanki bir fiziksel sunucu gibi çalışmasına imkan tanınmaktadır.

VDS ,  sunucunun fiziksel donanımının mantıksal olarak bölümlenmesi sonucu ortaya çıkan her bir sanal sunucuya verilen genel addır. Bu şekilde sanallaştırılan VDS ‘ler, tamamen birbirinden bağımsız birer küçük sunucu haline gelirler. Vmware, HyperVM, XenSource gibi sanallaştırma programlarıyla oluşturulmaktadır. Örnegin: 24 GB Ram, işlemcisi ve harddiski bulunan bir sunucuyu 3gb’lık ram li 8 adet sunucu olarak bölebilir her sunucu için farklı cpu çalışma yüzdesi ve kullanabileceği harddisk boyutu belirleyebilirsiniz. VDS’lerde CPUnun çalışma yüzdesi, Ram, Disk vs. miktarı kullansın veya kullanmasın sadece o sanal sunucu için atanmıştır ve VPS’lerde ki gibi sistem kaynaklarının paylaşımlı olarak kullanım yoktur. Bu durum dan dolayı VPS’lerde ki gibi  aşırı kaynak kullanımından etkilenmesi söz konusu değildir. Çalışma şekli olarak fiziksel kiralık sunucudan bir farkı bulunmamaktadır. Yüksek trafikli internet siteleriniz için Virtual Dedicated Serverı önerebiliriz.

Bu tür sanallaştırmada Şimdi ise Virtual Dedicated Server’ın faydaların dan bahsedelim:

 1. Herhangi bir VDS ye bulaşan virüsten diğer sanal sunucular etkilenemez.
 2. Fiziksel bir sunucu gibi üzerinde her türlü işlem yapılabilir.
 3. Kendisi için ayrılan sistem kaynaklarından fazlasını kullanamaz.
 4. Bir sunucuda farklı işletim sistemleri kurulu sunucular kullanılabilir.
 5. Sisten kaynakları artırılabilirdir.
 6. Dedicated sunuculara oranla maliyet yönünden daha ucuzdur.
 7. Fiziksel bir sunucu gibi üzerinde her türlü işlem yapmanıza olanak sağlar.
 8. Sunucunun yönetimi kolaydır.

 

Yeni 5651 Sayılı Kanun ve Yer Sağlayıcılar

5651 sayılı kanun

Yeni 5651 Sayılı Kanun ve Yer Sağlayıcıların Sorumlulukları nelerdir?

İnternet sitesi yayınlama hizmeti sunan gerçek ve tüzel kişilerin, 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilip, 23 Mayıs 2007 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 5651 sayılı “İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN” ile bir tanımlaması yapıldı. 5651 Sayılı kanunda “yer sağlayıcı” olarak tanımlanan gerçek  ve tüzel kişilere  bazı sorumluluklar yüklendi. 6 Şubat ve 26 Şubat 2014 tarihlerinde 5651 sayılı kanunda bazı değişiklik ve eklemeler de yapıldı. Bu yazımızda Şubat 2014 tarihinde yapılan değişiklere kısaca değineceğiz ve “yer sağlayıcı”lara getirdiği sorumlukları açıklayacağız.

“Yer Sağlayıcı” kimdir?

Öncelikle “yer sağlayıcı5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1.fıkrasının m bendinde

“Yer sağlayıcı: Hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten gerçek veya tüzel kişiler,” şeklinde tanımlanmıştır.

Bu maddeden de anlaşılacağı gibi ticari bir amaç için olmasa bile, gerçek kişiler ve tüzel kişiler internete bağlı bir hizmet verdikleri için yer sağlayıcı kabul edilmektedir. Bu hizmetler, sadece internet sitesi yayınlama hizmeti ile kısıtlı olarak değil, email sunucusu, sohbet sunucusu, veritabanı sunucusu vb gibi hizmetleri de kapsayacak şekilde anlaşılmalıdır. Şahsi sitenizi yayınlamak için sanal sunucu hizmeti almış da olsanız, şirketinizin email ihtiyaçları için kiralık sunucu ( dedicated server )  hizmeti almış da olsanız, müşterilerinize hizmet vereceğiniz “online dosya depolama yazılımınızın” çalışması için mülkiyeti size ait sunucularla bir verimerkezinden barındırma ( co-location ) hizmeti almış da olsanız T.C. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan yer sağlayıcı faaliyet belgesi almanız gerekmektedir. Bu belge ücretsiz olup, dolduracağınız fazla teknik bilgi içermeyen bir formun doldurulmasıyla kolayca alabilirsiniz. Yer Sağlayıcı Faaliyet Belgesi almak için gerekli işlemleri şu adreste bulabilirsiniz.

Son kanun değişikliklerine kadar pek dikkate alınmayan Yer Sağlayıcılık statüsü, yeni 5651 sayılı kanun ile getirilen para cezaları düşünüldüğünde artık çok daha ciddiye alınmalıdır. Yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya bu kanundaki yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı hakkında 10 bin Türk Lirasından 100 bin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilebilir.

 Neden Yer Sağlayıcı olmak zorundayım?

Verimerkezinden veya hosting firmasından aldığınız hizmet ister Sanal sunucu ( Vps, Vds veya Cloud / Bulut  Sunucu ) olsun, ister kiralık sunucu olsun, ister mülkiyeti size ait sunucular üzerinden barındırma ( co-location ) olsun, bu sunucuların hizmetleri verecek işletim sistemi seviyesindeki erişimi size özeldir. Verimerkezinin veya hosting firmasının size tahsis edilen sunucu içinde yayın yapan internet sitelerinin trafik bilgisinin tutulması, uygulamalarınıza ait trafik bilgisinin tutulması, bazı uygulamalarda teknik olarak mümkün olsa da sizin gizliliğiniz ve getireceği yüksek maliyetler sebebi ile verimerkezi veya hosting firması tarafından yapılmamaktadır. Trafik bilgisinin tutulması için kuralacak alt yapı, aynı zamanda sizin sunucunuzda yayın yapan hizmetlere, bu hizmetlere erişecek kullanıcılara ait bir çok hassas bilgiyi de kayıt edeceği için yerli-yabancı hiç bir firma tarafından kullanılmamaktadır. Trafik bilgisinin kayıt edilmesi işlemi, bu trafik bilgisine erişme hakkı ve yetkisi olan sunucu sahibine bırakılmıştır. Aldığınız hizmet ile ilgili bir trafik bilgisi de ( internet sitesi, email sunucu vb ) gerekli hallerde sizden talep edileceği için  Yer Sağlayıcı Faaliyet Belgesini sanal sunucu, kiralık sunucu veya sunucu bulundurma hizmeti alan müşterilerin alması gerekmektedir.